Skip to main content

FAQ Podopieczni

często zadawane pytania

często zadawane pytania

Jak założyć subkonto w fundacji?

Założenie subkonta w Fundacji jest proste! Wystarczą trzy kroki by to zrobić: wydrukuj porozumienie, dołącz dokumentację medyczną chorego i wyślij na adres Fundacji. Kliknij w poniższy przycisk, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Czy złożenie subkonta w fundacji jest bezpłatne?

Tak, założenie i prowadzenie subkonta w Fundacji jest całkowicie bezpłatne. Nie ma żadnych ukrytych kosztów czy opłat związanych z tym procesem. Z chwilą założenia subkonta możesz zbierać darowizny i 1,5% podatku.

Czy Fundacja pobiera opłatę?

Fundacja nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie subkonta. Jedyna opłata jaka jest pobierana to 6% w przypadku darowizn i 10% w przypadku odpisów 1,5% podatku, które przekazywane jest na działalność statutową Fundacji i rozwój portalu PoProstuPomagam.pl. To znaczy, że 94% w przypadku darowizn i 90% w przypadku odpisów 1,5% podatku pozostaje do Twojej wyłącznej dyspozycji!

Na co można wydać środki z subkonta w fundacji?

Fundacja PoProstuPomagam umożliwia elastyczne wykorzystanie środków zgromadzonych na subkoncie Podopiecznego. Z nami zapłacisz nie tylko za diagnostykę, leczenie, rehabilitację czy inne wydatki medyczne ale także za wydatki związane z edukacją, czy poprawą bytu materialnego, zdrowia i higieny Podopiecznego.

Czy muszę wydać środki z subkonta w określonym czasie?

Nie, środki zgromadzone na subkoncie w Fundacji PoProstuPomagam są ważne bezterminowo. Co oznacza, że nie masz określonego czasu na ich wydanie. Środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na kolejny rok. Wykorzystujesz je w odpowiednim dla Ciebie momencie!

Ile trwa refundacja wydatków?

Na wniosek Podopiecznego refundacja następuje maksymalnie w ciągu 3 dni roboczych od dnia zarejestrowania wpływu dokumentów księgowych do Fundacji.

Masz więcej pytań?

Masz więcej pytań lub nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami przez nasz formularz kontaktowy klikając w poniższy przycisk.

Podopieczni

Kto może zostać Podopiecznym Fundacji?

Podopiecznym Fundacji może zostać:

osoba w każdym wieku,
osoba niepełnosprawna lub przewlekle chora,
osoba znajdująca się w ciężkiej sytuacji życiowej lub materialnej spowodowanej tragedią osobistą czy wydarzeniami losowymi np. pożarem, powodzią, wypadkiem samochodowym, przemocą.

Czy można założyć subkonto będąc Podopiecznym innej fundacji?

Tak. Niezależnie od tego czy jesteś Podopiecznym innej organizacji w każdej chwili możesz dołączyć do grona Podopiecznych naszej Fundacji. Dołącz do grona Podopiecznych Fundacji zakładając subkonto.

Jak założyć subkonto?

Złożenie wniosku o przyjęcie do grona Podopiecznych Fundacji jest dziecinnie proste i nie zajmie Ci więcej niż 5 minut.
Wniosek możesz złożyć na dwa sposoby: pocztą tradycyjną lub przez Internet.

Nie zwlekaj i już teraz dołącz do grona Podopiecznych Fundacji Po Prostu Pomagam zakładając subkonto.

Jak przekazać darowiznę na Podopiecznego?

Darowizny na rzecz Podopiecznych można przekazywać na poniższe konto wraz ze wskazaniem Imienia i Nazwiska Podopiecznego.

Dane i rachunek dla darowizn w PLN: Fundacja Po Prostu Pomagam 42 1750 0012 0000 0000 3696 9539 Nazwisko i Imię Podopiecznego, darowizna

Jak przekazać 1,5% podatku na rzecz Podopiecznego?

Aby przekazać 1,5% podatku na rzecz Podopiecznego Fundacji wystarczy w zeznaniu rocznym PIT w rubryce: „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz OPP” wpisać numer KRS Fundacji Po Prostu Pomagam:

0000559099

natomiast w rubryce: „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%:” wpisać:

Imię i Nazwisko Podopiecznego

Czy Podopieczni mogą organizować zbiórki internetowe?

Tak. Jeżeli zbiórka internetowa organizowana jest na PoProstuPomagam.pl wówczas Podopieczny traktowany jest zwykły organizator zbiórki.

By stworzyć zbiórkę internetową kliknij w przycisk.

Czy Podopieczny organizując zbiórkę może wskazać swoje subkonto?

Tak. Wystarczy, że przy zgłoszeniu zbiórki wskażesz subkonto Podopiecznego w Fundacji.

Fundacja nie pobiera wówczas żadnych opłat za przeksięgowanie środków ze zbiórki na subkonto Podopiecznego.

Czy założenie zbiórki jest równoznaczne z przyjęciem do grona Podopiecznych Fundacji?

Nie. Organizacja zbiórki na PoProstuPomagam.pl nie ma nic wspólnego z przyjęciem do grona Podopiecznych Fundacji.

Przyjęcie do grona Podopiecznych Fundacji następuje wyłącznie na skutek zawarcia porozumienia w zakresie objęcia Podopiecznego działalnością statutową Fundacji między Fundacją a Podopiecznym.

subkonto

Czy muszę wykorzystać środki z subkonta w określonym czasie?

Środki na subkoncie nie mają terminu ważności, co oznacza, że w przypadku nie wykorzystania ich w danym roku kalendarzowym przechodzą one do wykorzystania na kolejny rok.

W jaki sposób refundowane są wydatki?

Refundacja kosztów odbywa się w formie przelewów bankowych na podstawie dokumentów księgowych, tj. oryginałów faktur, rachunków lub innych dowodów księgowych do wysokości środków pieniężnych posiadanych przez Podopiecznego na jego subkoncie.

Ile trwa refundacja wydatków?

Refundacja wydatków następuje najpóźniej w terminie 10 dni roboczych od dnia zarejestrowania wpływu dokumentów do Fundacji. Na wniosek Podopiecznego refundacja następuje maksymalnie w ciągu 3 dni roboczych od dnia zarejestrowania wpływu dokumentów księgowych do Fundacji.